ILONA MUSIAŁ FINALISTKĄ OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE

Opublikowano: niedziela, 07 kwiecień 2024

olimpiada_turystyka_łowiczW dniach 3-6 kwietnia 2024 r. uczennica naszej szkoły z klasy V technikum organizacji turystyki - Ilona brała udział w zawodach III stopnia (etap centralny) Olimpiady Wiedzy o Turystyce zorganizowanej przez Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, który odbył się w Łowiczu. W etapie centralnym brało udział zaledwie 30 najlepszych uczniów z całej Polski, którzy pozytywnie przeszli wcześniej etap szkolny i okręgowy.

XI Olimpiada Wiedzy o Turystyce była realizowana pod hasłem „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”, a celem było zainteresowanie uczestników poznaniem dziedzictwa, zwłaszcza własnego regionu, jak również zaangażowanie ich w przekaz międzypokoleniowy poprzez bezpośredni kontakt ze wspólnotami depozytariuszy tradycji oraz dbałość o pamięć i zachowanie lokalnych zwyczajów.

W etapie centralnym Ilona uzyskała zaszczytny tytuł finalisty XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej, co oznacza, że finaliści/laureaci Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik organizacji turystyki, otrzymują indeksy na kierunki realizowane na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, a ponadto decyzją większości senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Oprócz zmagań dla uczestników i ich opiekunów przewidziano bogatą ofertę zajęć dodatkowych m.in. zwiedzanie Łowicza z przewodnikiem oraz grę terenową po mieście. Ponadto zwiedzanie skansenu w Maurzycach, czy też Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich, gdzie podziwialiśmy własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty. Uczestnicy mogli też podziwiać największy mural w Polsce, który powstał na ścianie zakładu Agros Nova w Łowiczu.

Udział w III etapie Olimpiady był też świetną okazją do zawarcia nowych ciekawych znajomości z uczniami innych szkół i wymiany doświadczeń, a także poznania autorów podręczników do nauczania zawodu technik organizacji turystyki, z których uczniowie co dzień czerpią wiedzę podczas lekcji przedmiotowych.

olimpiada_turystyka_łowicz  olimpiada_turystyka_łowicz  olimpiada_turystyka_łowicz  olimpiada_turystyka_łowicz
 olimpiada_turystyka_łowicz