Klub Gastronom

Opublikowano: niedziela, 06 styczeń 2019

Klub „Gastronom” poswatał w grudniu 2000r. Z inicjatywą wystąpili uczniowie klas gastronomicznych. Celem powstania klubu była organizacja Wigilii dla osób Starszych i Samotnych oraz Ludzi Dobrego Serca. Drugim celem była organizacja wycieczki zagranicznej dla członków klubu(na 4-ro dniową wycieczkę do Słowacji wyjechało 45 uczniów). Środki na obydwa cele były zdobywane poprzez wypiek ciast dla społeczności lokalnej. Zielone światło do tego projektu dał ówczesny dyrektor Jerzy Soska, i przez cały czas nas wspierał. Opiekę nad Klubem sprasowują nauczyciele: Elżbieta Skrobisz, Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk i Tomasz Owca. Pierwszą Przewodniczącą Klubu „Gastronom” była uczennica Technikum Gastronomicznego Angelika Łukasik, później szefowali Klubowi między innymi: Tomasz Piechnik, Jadwiga Osysko, Halina Lubera, Mirosław Piech, Marcel Pancerz, Tomasz Morys, Mariusz Kwiek, Michał Bryndal, Sabina Gniadek, Marcin Gniewek, Jakub Osiecki, a aktualną przewodniczącą jest uczennica 3 TG Emilia Nadolnik. Pierwsza Wigilia dla Seniorów odbyła się 21 grudnia 2000 r. przybyło na nią 16 osób. Uczestnikami tej Wigilii było 9-ciu Pensjonariuszy Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie i 6–ciu uczniów naszej szkoły, a także gospodarz ZSP Zakliczyn Jerzy Soska. Zbiegiem czasu ta uroczystość rozrastała się, zaprosiliśmy do współpracy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie, Parafie pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej z Zakliczyna, Parafie pod wezwaniem Św. Idziego w Zakliczynie, Parafie pod wezwaniem Najświętszej Mari Panny z Olszyn, Dom Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, Dom Pomocy Społecznej ze Stróż i Klub Seniora z Zakliczyna. Od 2003 roku współprace z nami rozpoczął Chór Parafialny z Olszyn, który pod kierunkiem Wojciecha Wojtasa i Antoniego Cieśli współpracuje z nami do dziś. Przez osiemnaście lat organizacji Wigilii dla Seniorów gościnnie wystąpiło wiele chórów, orkiestr i zespołów muzycznych. Są to między innymi: Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna pod dyrekcją Adama Pyrka, Zespół Folklorystyczny Gwoźdźca pod kierunkiem Agaty Nadolnik, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaworznej, Orkiestra Dęta OSP z Filipowic, Zespół Folklorystyczny z Siemiechowa, oraz Schola „Saint Gilles” z Wróblowic. Obecnie nasza Wigilia rozrosła się i regularnie przybywa na nią w połowie grudnia ponad 200 osób. Oprócz Wigilii dla Seniorów, członkowie Klub „ Gastronom” regularnie uczestniczą w przegotowaniach i obsłudze wielu imprez okolicznościowych i uroczystości szkolnych.