SZKOLĄ NAS … KOMANDOSI!

Opublikowano: czwartek, 20 kwiecień 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2022_2023_szkola_nas_komandosi_001.JPGW środę, 18 kwietnia, byliśmy świadkami buntu osadzonych w zakładzie karnym! i akcji ratowania przed wykrwawieniem kolegi z jednostki specjalnej!! Zdarzenia były tylko symulacją, a wizyta w ciężkim więzieniu  jedynie wirtualnym spacerem. W dodatku byliśmy „osłaniani” przez świetnie wyszkolonych i równie dobrze uzbrojonych ;) funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Krakowa. Jednak emocji nie brakowało!

Szkolna hala sportowa zmieniła się w magazyn sprzętu jednostki specjalnej, a nasi uczniowie w twardzieli do zadań specjalnych. Wszyscy bez wyjątku, nawet dziewczyny i panie nauczycielki!

Oprócz przymierzania wojskowej odzieży taktycznej i poznawania wszelkich rodzajów broni, od pistoletu mieszczącego się w dłoni do miotacza ognia, który nawet nie drgnął przy próbie podniesienia go przez cztery damskie dłonie! Przeszliśmy również szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

I o ile „twardziele”  GISW dbają o bezpieczeństwo w sytuacjach dla nas ekstremalnych, to samo szkolenie z zakresu medycyny walki może przydać się wszystkim „cywilom” w przypadku poważniejszych ran odniesionych np. przy nieudanym wprawianiu szyby.

Spotkanie było kontynuacją akcji promowania pozytywnego obrazu pracy Służby Więziennej. Po raz pierwszy gościliśmy funkcjonariuszy 16 marca 2023 r. Za patronowanie przedsięwzięciu oraz współpracę szczególne podziękowania kierujemy do Pana Dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie, ppłk Macieja Możdżenia. Zajęcia umożliwiają młodzieży poznanie zadań, specyfiki pracy oraz wysokiego poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy. Przyczyniają się do kształtowania obiektywnego i pozytywnego wizerunku Służby Więziennej.

Według Grupa Interwencyjna Służby Więziennej – YouTube do ich obowiązków należy m.in. likwidacja zagrożeń na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych czy konwojowanie tzw, „niebezpiecznych” więźniów. Prowadzą również szkolenia dla kolegów ze Służby Więziennej i innych służb.

Na oficjalnej stronie www GISW jest wiadomość do wszystkich zainteresowanych pracą: „Jeśli lubisz „gasić pożary” i lubisz wyzwania to warto pomyśleć o pracy w Grupie Interwencyjnej Służby Więziennej.

Rekrutacja do Grupy odbywa się wśród funkcjonariuszy SW, większość rekrutów pochodzi z Działu Ochrony. Warunkiem przystąpienia jako kandydat do GISW jest nienaganna służba w jednostce.

Aby dołączyć do grona zawodowców trzeba przejść szereg testów i weryfikacji podczas dwumiesięcznej służby kandydackiej. Indywidualności w stylu Rambo mogą nie przejść tej ciężkiej selekcji. Kluczowe są umiejętności radzenia sobie ze stresem, niski poziom agresji, umiejętności strzeleckie, sprawność fizyczna i zgranie z zespołem.”

Chyba, że zasilisz szeregi najlepszych jednostek specjalnych świata NavySeals, SAS czy GROM-u?

Taka szansa tylko w ZSP Zakliczyn!

(AZ)

Wykorzystano materiały Grupa Interwencyjna Służby Więziennej - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Q2_DSE1G-KE

szkola_nas_komandosi  szkola_nas_komandosi  szkola_nas_komandosi  szkola_nas_komandosi
 szkola_nas_komandosi