OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI W ZSP W ZAKLICZYNIE

Opublikowano: wtorek, 28 wrzesień 2021

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2021_2022_swiatowy_dzien_turystyki_logo.jpgTurystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu – takie hasło towarzyszy w 2021 r. obchodom Światowego Dnia Turystyki, ustanowionego w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO). Światowy Dzień Turystyki, obchodzony co roku 27 września, jest światowym dniem obchodów sprzyjającym świadomości społecznej, kulturowej, politycznej i ekonomicznej wartości turystyki oraz wkładu, jaki sektor może wnieść w osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ społeczny i gospodarczy. Uderzyły zarówno gospodarki rozwinięte, jak i rozwijające się. Najbardziej ucierpiały grupy zmarginalizowane i najsłabsze. Ponowne uruchomienie turystyki pomoże w ożywieniu i rozwoju. Istotne jest, aby korzyści, jakie przyniesie, były szeroko i sprawiedliwie wykorzystywane.

W myśl słów Zuraba Pololikashvili, sekretarza generalnego UNWTO: „Ludzka chęć podróżowania i odkrywania jest uniwersalna, dlatego turystyka musi być otwarta dla wszystkich. Zatem my wszyscy włączamy się do aktywności w turystyce, jesteśmy w niej obecni”. Oficjalne obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 27 września na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Tego dnia świętowały również klasy technikum organizacji turystyki w naszej szkole.
27 września uczniowie wysłuchali prelekcji, a także uczestniczyli wirtualnie w obchodach tegoż święta. Natomiast  28 września uczestniczyli - pod opieką pani Marioli Mężyk i pani Agaty Bojdo- Miłkowskiej- w wycieczce na Pogórze Rożnowsko- Ciężkowickie. W programie było zwiedzanie między innymi Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, rezerwatu Skamieniałe Miasto, Parku Zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza. Wyjazd zakończył się wspólnym  biesiadowaniem przy grillu. (MM)

swiatowy_dzien_turystyki  swiatowy_dzien_turystyki  swiatowy_dzien_turystyki  swiatowy_dzien_turystyki
 swiatowy_dzien_turystyki