VIII OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE- ETAP OKRĘGOWY

Opublikowano: piątek, 05 marzec 2021

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2020_2021_OLIMPIADA_WIEDZY_O_TURYSTYCE_11.pngPo raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, której organizatorem  jest Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji.  Po uzyskaniu najwyższej liczby punktów w etapie szkolnym  do etapu okręgowego zakwalifikowały się Justyna Kluza z klasy 3 TOT oraz Ewelina Maraś z klasy 2 TGT.

Etap okręgowy odbył się 25 lutego o godzinie 12.00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie. Z związku z panującą w kraju sytuacją pandemiczną zawody etapu okręgowego były przeprowadzone w formie hybrydowej w szkołach macierzystych uczestników, zgodnie z procedurami i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Przebiegały one równocześnie we wszystkich okręgach w całej Polsce.

Ósma edycja Olimpiady realizowana jest pod hasłem „Turystyka i zdrowie”. W obecnych warunkach epidemicznych związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19 organizatorzy chcą zainteresować wszystkich niezwykle aktualnym zagadnieniem, jakim jest zdrowie. Pragną zwrócić uwagę na związek między zdrowiem, którego stan wynika w dużym stopniu z naszego stylu życia, a podejmowanymi sposobami rekreacji i wypoczynku, a także wybieranymi formami turystyki oraz destynacjami turystycznymi. Istotnym jest uwypuklenie kwestii turystyki i różnorodnych jej form (w tym szczególnie turystyki zdrowotnej) w połączeniu ze zjawiskami społecznymi, ekonomicznymi i kulturowymi, z uwzględnieniem tych wynikających z pandemii, a także zmiany, jakie ona wywołała. Interesujące są też zagadnienia kształtowania, w tym wpływania na wzrost popytu na turystykę w obecnych realiach.

Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego.

Olimpiada została wpisana na listę Olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej, a udział w niej daje możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w turystyce, poszerzenie zainteresowań, a  Finaliści Olimpiady Wiedzy o Turystyce są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje T.13 (TG.14) i T.14 (TG.15) w zawodzie technik obsługi turystycznej według podstawy programowej o numerze 422103 lub w zawodzie technik organizacji turystyki z zakresu kwalifikacji HGT.07 i HGT.08 według podstawy programowej o numerze 422104 na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu finalisty lub laureata, a  także możliwość przyjmowania laureatów i finalistów etapu centralnego na studia wyższe (zasady określane są przez uczelnie
i podawane do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty w danej uczelni).

Osobami nadzorującymi przebieg olimpiady w  szkole  były: Mariola Mężyk i Agata Bojdo-Miłkowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!