„SZKOŁA LUSŁAWICKA” ZNOWU W ZAKLICZYNIE
Wpisany przez krakowska   
 

Tradycją stają się zimowe warsztaty dla uzdolnionej młodzieży organizowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.  Zajęcia zwane Szkołą lusławicką są adresowane również do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Dzięki nim możemy poszerzać swoją wiedzę i umiejętności pod okiem wybitnych dydaktyków reprezentujących takie uczelnie jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska Akademia Nauk, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym roku zajęcia odbywały się przez dwa tygodnie od 16 do 26 stycznia 2018 r. i wzięli w nich udział uczniowie I, II, III kl. LO oraz I TTM i III TB.
Zróżnicowane zajęcia dały możliwość  młodzieży oraz towarzyszącym im nauczycielom zweryfikowania swoich poglądów  w oparciu  najnowsze badania naukowe, a tematy znane z lekcji zostały pokazane z nowego punkty widzenia. Oto program realizowanych zajęć:
 
16 stycznia, wtorek  dr Michał Rogalski, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
   Jak myśli chrześcijanin?

17 stycznia, środa  dr Michał Mizera, Wydział „Artes Liberales” UW
    O czym jest „Grażyna” Adama Mickiewicza? (wprowadzenie do spektaklu)

18 stycznia, czwartek Maria Mach, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
    Komu i do czego służy szkoła?     
     
19 stycznia, piątek  prof. Małgorzata Grzegorzewska, Instytut Anglistyki UW
   O czym jest „Hamlet” Williama Szekspira?

 22 stycznia,  poniedziałek prof. Marian Stępak, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
   Animacja poklatkowa

26 stycznia, piątek dr Karolina Ćwiek-Rogalska, Instytut Slawistyki PAN
  Sąsiedzi znani, a jednak nieznani. Wprowadzenie do kultury czeskiej

24 stycznia, środa  dr hab. Barbara Bibik, Katedra Filologii Klasycznej UMK
O czym jest polska „Antygona” Sofoklesa?

25 stycznia, czwartek  ks. dr Stanisław Adamiak, Wydział Historyczny UW
Kontrreformacja czy reforma katolicka?

 26 stycznia, piątek dr Michał Mizera, Wydział „Artes Liberales” UW
  O czym była „Grażyna” Radosława Rychcika? (wyprowadzenie ze spektaklu)

Szczególne podziękowania składamy pani Maria Mach - Dyrektor Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz doktorowi  Michałowi Mizerze za zaproszenie do współpracy.

Koordynator projektu
 Danuta Skalska-Cygan