Z TARCZĄ, CZYLI ZWYCIĘZCY

Opublikowano: środa, 08 luty 2023

b_250_0_16777215_0_0_images_krakowska.u_Aktualnosci_2022_2023_tarcza_perspektywy_2023-liceum-braz.jpgStarożytność to epoka, która dała podstawy  ukształtowania się modelu kultury jaka rozwinęła się na terenie współczesnej Europy. Wykształciła wzorce obowiązujące w literaturze, sztukach plastycznych, architekturze, ale przede wszystkim stworzyła wzory postępowania. Literatura tego okresu jest często przywoływana w sytuacjach, gdy potrzebujemy objaśnić zasadność danej postawy. W „Moraliach”, Plutarch  przytacza słowa matek spartańskich, żegnających swoich synów idących walczyć: Wróć z tarczą! Oznaczały one życzenie, aby synowie wrócili jako zwycięzcy. Zatem tarcza  jest  symbolem  wygranej, sukcesu.

Duży sukces świętujemy, po ogłoszenie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wyników tegorocznego rankingu szkół średnich. Zarówno Liceum Ogólnokształcące jak i Technikum w ZSP Zakliczyn znalazły się na liście rankingowej, a nasze LO otrzymało „brązową tarczę”  plasując się, jako jedyna szkoła w powiecie tarnowskim ziemskim, na 88. miejscu wśród „ogólniaków małopolskich” i 454. w Polsce. W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.  Nasze Technikum zajęło 80.  w rankingu wojewódzkim techników.

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych jak i dodatkowych,  sukcesy w  ogólnopolskich olimpiadach, a w przypadku techników, również wyniki egzaminów zawodowych. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy   szkoły mają prawo do używania w 2023 roku i w latach następnych tytułu honorowego „Złotej”, „Srebrnej” i „Brązowej” Szkoły 2023 wraz ze związanym z tym graficznym znakiem jakości.

Gratulujmy  uczniom, rodzicom oraz nauczycielom. Jest to duże wyróżnienie, zważywszy na trudną  sytuację związaną z edukacją zdalną. Z pewnością przyczyniły się do  niego dobre warunki pracy w naszej szkole. Mamy nadzieję, że kolejne roczniki maturzystów przyczynią się do utrzymania tego prestiżowego wyróżnienia, bo uznajemy mądrość płynącą  słów Plutarcha: Z wszystkich ludzkich rzeczy tylko wiedza jest nieśmiertelna. (DS-C)

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://perspektywypress.pl/oferta-rankingowa