Menu


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Literacki Nobel PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Soska   
czwartek, 26 listopada 2015 20:16

Literacki Nobel 2015Swietłana Aleksijewicz, 14. kobieta nagrodzona

literackim Noblem, została doceniona "za polifoniczny

pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach".

Na wieść o nagrodzie powiedziała tylko jedno słowo:

"Fantastycznie".


Literacki Nobel 2014Tegorocznym laureatem literackiego Nobla został Patrick Modiano.

"Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte

ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji" - tak Szwedzka Akademia

uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza

tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy.


Literacki Nobel 2013Alice Munro. To 13. kobieta, która dostała Nobla w tej dziedzinie. To mistrzyni opowiadań, która niedawno ogłosiła, że zamierza przejść na pisarską emeryturę. Jest mistrzynią krótkich form. Większość jej opowiadań toczy się w kanadyjskim regionie Ontario, pełnym małych miasteczek i rzek. Tam znajduje swoje tematy i swoich bohaterów, wszystko, co potrzebuje do swojej prozy. Jest mistrzynią opowiadania o micie romantycznej miłości. Pisze o zwyczajnych ludziach i wielkich uczuciach -
mówił Peter Englund, sekretarz Akademii Szwedzkiej, który ogłosił zwycięstwo Munro.


Literacki Nobel 2012

 

Tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został chiński pisarz Mo Yan. Wyróżniono go za to, że łączy "z halucynacyjnym realizmem" ludowe powieści, historię i współczesność. Mo Yan to pseudonim literacki autora, który po chińsku oznacza "nie mów". Jego prawdziwe nazwisko to Guan Moye.


Literacki Nobel 2011

Laureatem tegorocznej nagrody został szwedzki poeta Tomas Gösta Tranströmer

Tomas Gösta Tranströmer jest poetą, ale także pisarzem i tłumaczem. Z wykształcenia to psycholog. W zawodzie pracował do 1990 r., kiedy przeżył udar mózgu, który spowodował częściowy paraliż. Wtedy poświęcił się prawie wyłącznie twóczości poetyckiej. Tranströmer pisze o przeżyciach religijnych, o zagubieniu człowieka we współczesnym świecie. W jego wierszach słychać muzykę. Poeta grał na fortepianie i organach. Krytycy wskazują, że język jego wierszy jest zwięzły i wyciszony a jednocześnie pełen paradoksów.

 

Aktualności

Świat Książki